Posted in Nezařazené

Aby nám byt neničil život

Aby nám byt neničil život Posted on 14.10.2016

Designéři Fakulty architektury, která sídlí v Bratislavě, přišli na to, že interiér bytu dokáže ovlivnit kvalitu, a dokonce i zdraví jeho obyvatele. Designéři se spojili s lékaři a psychology a zjistili zajímavé skutečnosti.
·        Stres, který je způsobený nevhodným prostředím, se může podílet na celé řadě civilizačních chorob.
–         Deprese.
–         Vysoký krevní tlak.
–         Obezita.
–         Kardiovaskulární onemocnění.
–         Bolesti zad.
–         Migrény.
oheň v krbu
Nejlepší cestou by bylo navrhnout a vytvořit každý interiér svému obyvateli na míru.Hlavními kritérii by byly
–         životní styl
–         rytmus dne
–         rysy osobnosti.
Je zřejmé, že je to tak trochu utopická myšlenka. V bytě přeci většinou nebydlíme sami a zohlednit interiér na míru je tedy nemožné.
nízký stolek

Kdo šetří, ten onemocní

Současná doba má tendenci šetřit a pořizovat si věci pouze pro efekt. Následně se levnému vybavení majitel přizpůsobí. Logicky je jasné, že by to mělo být obráceně.
o   Interiér by měl podporovat fungování těla a zajistit nerušené myšlení a pohodové vnímání.
Z toho je jasné, že bychom se měli obklopit věcmi, které nám vytvoří prostředí s příznivým mikroklimatem. V praxi by to znamenalo regulaci vlhkosti nebo například zlepšování akustické pohody. Domov by prostě měl být místem, ve kterém se budete cítit sami sebou. Pokud musíte ve společnosti nebo v práci nasazovat určitou masku (to zřejmě všichni), za domovními dveřmi by z vás měla spadnout a měli byste se nechat nabíjet pozitivní energií. Stres z interiéru vzniká z mnoha důvodů. Těmi jsou například
–         vysoká míra hluku
–         nezdravé ovzduší
–         nedostatek soukromí.
Jestliže je člověk obklopen těmito nežádoucími vlivy, jeho tělo se začne stresovat a spouštět reakce, které negativně ovlivní jeho zdraví. Pak má pocit, že je uzavřen v kleci, ze které není úniku. Podle odborníků je potřeba vytvořit takové prostředí, ve kterém by se člověk uzdravil.