Jak na malé prostory: méně je více!

Jak na malé prostory: méně je více! Posted on 14.1.2018

Pokud se chystáte na přestavbu nebo velký úklid svého bytu a přemýšlíte, jak udělat ze stísněných a tmavých prostor byt svých snů, dál už nehledejte – řešení máte na dosah ruky, a nemusí stát majlant. Existuje totiž několik zaručených triků, které rozzáří a opticky zvětší i ten nejmenší pokoj.
Kde ale začít?
schodiště nad pohovkou
1.       Vymalujte a oživte i podlahu
Při malování se snažte ladit celý interiér do světlých barev – pokud nejste fanoušky obyčejné bílé, zkuste například smetanovou nebo světlé odstíny pastelových barev. Naopak se držte dál od tmavých nebo křiklavých barev, které opticky zmenšují prostor. Pokud můžete, zesvětlete i podlahu – ať už linem nebo kobercem, čím světlejší, tím lepší.
 neustlaná peřina
2.       Využijte kouzla zrcadel
Zrcadla vám mohou pomoci opticky zvětšit místnost tím, že ji prodlouží. Při koupi se dobře rozhodněte, kam zrcadlo umístíte. Ideální je zavěsit ho naproti nejsvětlejší stěny, aby odráželo světlo do prostoru. Nebojte se ani zrcadel přes celou stěnu, v kombinaci s minimalistickým designem mohou být skvělým doplňkem!
 
3.       Rozsviťte, kde se dá
Dávno je pryč doba, kdy stačilo jedno světlo v každé místnosti. Jako hlavní zdroj světla můžete využít například LED světla, která se dají zabudovat do stropu, prosvětlí celou místnost, ale nezaberou žádný prostor. Kromě nich se však nebojte výrazných designových lamp, které místnost opticky rozčlení a zvětší.
 
4.       Využijte skryté úložné prostory
Úložné prostory se dají schovat téměř kamkoli – pod gaučem, ve stolku, uvnitř křesel, nebo pod postelí. Investujte do nábytku, který je multifunkční a šetří prostorem.
stoleček u pohovky
 
5.       Odhalte podlahu
Ať už jde o skříně, gauč, nebo komody, snažte se udržet co nejvíce nábytku daleko od země. Větší viditelná plocha podlahy působí dojmem prostornější místnosti – vyměňte proto skříňky za závěsné police, a vyberte gauč i postel s nohami, které jsou alespoň 10 cm vysoké. Nejenže bude váš byt rázem vypadat prostorněji, bude se vám i snadněji uklízet a vyhnete se hromadění prachu pod nábytkem.
 
6.       Vneste přírodu dovnitř
Okrasné květiny dovedou rozzářit a oživit každý prostor. Pokud jste začátečníkem v péči o rostliny, investujte do sukulentů a podobných, které vyžadují minimální péči a dají se pěstovat i v závěsných nádobách, které šetří prostor.
 
Díky těmto trikům můžete i ze svého bytečku udělat designový, prostorně vypadající domov, ve kterém se už nikdy nebudete cítit stísněně, a budete na něho pyšní.