Posted in Nezařazené

Jak správně namíchat beton

Jak správně namíchat beton Posted on 28.7.2017

Beton. Docela obyčejná směs anorganického materiálu říčního nebo kopaného písku, vody a cementu. Nic víc, nic míň. Kdybychom nic takového neznali, neexistovala by panelová sídliště, hotely, rekreační zařízení, plavecké bazény, hřiště a sportoviště, televizní a komunikační antény a vysílače a mnoho dalších staveb. Mosty a budovy by se musely stavět z kamene a spojovat podobně, jako Karlův most, lidé by bydleli převážně v dřevostavbách a v chatrčích.
popraskaný beton.jpg

Základní stavební materiál

Základní stavební jednotka, bez níž si život nedokážeme představit. Přitom je práce s betonem poměrně jednoduchá, stačí k tomu míchačka, písek, cement, voda, dobrá nálada, a kdo si rád zaposiluje, ten může míchat beton třeba v kolečku ručně .

Bez cementu by to nešlo

Cement plní v betonu naprosto zásadní funkci. Slouží jako pojivo jemných krystalů písku. Cílem je každý krystal obalit cementem v betonu tak, aby byl pokrytý celý jeho povrch. Tam, kde se pojiva nedostává, písek se v betonu začne drolit. Pokud je cementu naopak příliš mnoho, proces drolení nastane rovněž.
Správný poměr cementu a písku je vždy 1:2 nebo 1:3, u drenážních směsí 1:4. Je to ovšem poměr hmotnostní, nikoliv objemový, na tuto důležitou poznámku zapomínají poměrně často chataři a chalupáři, kteří se rozhodli betonovat svépomocí chodníky, zídky, plotové sloupky, jímky apod.

Jak na to

Betonovou směs je nutno nejen správně odměřit podle hmotnosti, ale také promíchat. Pokud pracujete s míchačkou, zjistěte si její objem předem, abyste zvládli namíchat správný poměr surovin -většinou se jedná o 120 – 150 litrů. A na 1 krychlový metr betonovaného objemu potřebujete zhruba 260 kg betonu.
schody ve městě.jpg
Důležitý je také postup míchání jednotlivých složek. Jako první vždy prolévejte míchačku vodou. Pak přidejte zhruba 4 lopaty písku nebo kamínků a postupně naplňte do otočného bubnu celou předem odměřenou dávku cementu. Do řídké kaše pak přidejte postupně zbytek písku, dokud nebude mít hmota potřebnou konzistenci. S vodou nakládejte opatrně, zejména u vnitřních podlah a potěrů má pak příliš vodnatý beton nižší pevnost.