Posted in Nezařazené

Jaké výhody mají železné schody

Jaké výhody mají železné schody Posted on 13.12.2020

Stejně jako v dávné minulosti i dnes platí, že schody jsou nejlepším způsobem, jak překonat bez pomoci mechanizace strmé stoupání. V průběhu historie se samozřejmě měnily preferované materiály, stejně jako použitý sklon i konstrukce. Základní princip však zůstává vždy stejný.

V dnešní době jsou pak nejčastěji vyráběny z betonu, případně z kombinace betonu a dřeva. Ovšem to, že je tento materiál používán nejčastěji, neznamená, že je jediný. Můžeme tak najít například železné schody, i když ty jsou podstatně vzácnější. To však neznamená, že nemají své výhody.

venkovní železné schody

Tou hlavní je jednoduchost jejich konstrukce. Ta není nijak složitá. Také je potřeba podstatně méně materiálu, aby se dosáhlo dostatečné pevnosti a spolehlivosti. Problém je zde však v tom, že i tak je cena vyšší než cena betonu.

Pravdou také je, že působí poněkud studeně a tvrdě, což se většinou neslučuje s představou většiny lidí o domově, která zahrnuje mimo jiné také teplo a pohodlí. I z tohoto důvodu je mnoho lidí nevolí. Přesto mají své užití.

klasické dřevěné schody

To, že je potřeba méně materiálu, znamená, že není potřeba tolik prostoru. Navíc mohou mít i pohyblivou konstrukci, což znamená, že mohou být v případě potřeby roztaženy a po použití zase složeny. Proto se hodí jako vstup do sklepa či na půdu, zvláště pokud je tam poněkud menší otvor.

Dobré jsou také tam, kde je předpokládána mnohem větší zátěž, neboť jsou odolnější než ty betonové. I proto je najdeme v továrnách a výrobnách, kde po nich chodí lidé často s těžkými krabicemi. Vydrží totiž podstatně déle, a to i při menší údržbě, což je zde považováno za velké plus. Zde se totiž na estetiku příliš nesází, hlavní je efektivita. A tu tento typ schodů rozhodně má.

Je tedy jasné, že ačkoliv tento typ není příliš oblíben, své místo rozhodně má. A s největší pravděpodobností tomu tak bude i nadále.