Je libo Super Bowl?

Je libo Super Bowl? Posted on 22.2.2017

Tato dvě slova znamenají finálový zápas play-off severoamerické National Football League v americkém fotbalu. Tento fotbal je naprosto odlišný od našeho známého fotbalu a má naprosto jiná pravidla. Ne, nebojte se, rozebírat je zde nebudu. Ale trošičku do historie nakoukneme. Hraje se každoročně od roku 1967. Super Bowl je označením nikoli pro celé play-off, ale jen pro finálový souboj dvou nejlepších týmů. A v den, kdy se toto utkání hraje, to se dějí v USA věci. Tento den je snad jeden z nejzábavnějších v roce. Nemusíte mít rádi fotbal, ale přesto budete sledovat, protože hlavní přestávka hostí vždy někoho kulturně významného. Letos (2018) by to měl být sám Justin Timberlake.
super bowl

Je to hodně o penězích

Každý výrobce a prodejce moc dobře ví, že zápas a přestávky v televizním vysílání sleduje kde kdo. Snad každý, kdo má oči. A tak se tam snaží prodat svou reklamu. Nu, prodat, musí za ni zaplatit. A jen třicet sekund, které před deseti lety stály „jen“ přes dva a půl milionu dolarů, stojí letos prý i dvojnásobek. Do takové super reklamy firmy investují klidně i třicet. Ano. Milionů. Firmě to nevadí, protože ví, že přestávka je sledovanější více, než zápas samotný.

Nejúspěšnější týmy

Tak zatím to je Pitsburgh Steelers, který slavil vítězství šest krát. Pět krát se radovali kovbojové z Dallasu, San Francisko 49ers, a New England Patriots. Čtyřikrát Green Bay Packers s New York Giants a pak další, ale již ne tolikrát. Perlička, nejvíce proher mají za sebou vikingové z Minnesoty a celek Buffalo Bills.
fotbalový zápas

Kulturní zážitek

Pro občany USA je prostě Super Bowl velkou kulturní akcí, a to nejen sportovního charakteru. Míním tím již výše zmíněné přestávky. Zde se jako host objevil dokonce i Paul McCartney, a to hned rok po onom skandálu, kdy Timberlake nechtěně odhalil ňadro Janet Jacksonové. Američané z toho udělali skandál. U nás bychom se tomu zasmáli a bylo by po ptákách. Mimochodem, v reklamách pro přestávku Super Bowlu hrají a Matt Dammon a Danny de Vito.
Tak co, budete se také dívat. Nebo pojedete přímo do místa děje? Hezkou zábavu.