Nelegální utrácení za přestupy: fotbalový gigant Paris Saint-Germain čelí sankcím UEFA

Nelegální utrácení za přestupy: fotbalový gigant Paris Saint-Germain čelí sankcím UEFA Posted on 19.4.2017

Britský deník Financial Times ve středu oznámil, že PSG čelí hrozbě sankcí po předběžných šetřeních a konstatuje, že sponzorské smlouvy v hodnotě 247,2 milionů dolarů byly nadhodnocené. PSG, jejíž zástupci se příští týden mají setkat s úředníky UEFA, uvedla ve svém čtvrtečním prohlášení, že UEFA má "jasnou a transparentní vizi" hospodaření, a že její šetření probíhá. Klub je s UEFA v nepřetržitém kontaktu a bude se 20. dubna hájit před řídícím orgánem evropského fotbalu, jak je uvedeno v prohlášení.
dolarové peníze
Poslední letní přestupové období bylo největší přehlídkou kupní síly PSG za posledních šest let od doby, kdy byl klub odkoupen Státem Katar prostřednictvím fondu Qatar Sports Investments. Konkrétně utratil rekordní částku ve výši 275 milionů dolarů za přestup Brazilce Neymara z Barcelony. Pařížský klub se dostal pod drobnohled evropských fotbalových orgánů poté, co z klubu AS Monaco přivedl mladého francouzského reprezentanta Kyliana Mbappého, nejprve na hostování, ale po prvním odmítnutí nabídky na trvalý přestup nakonec na konci sezóny zaplatí 235 za angažování nadějného francouzského fotbalisty 235 milionů dolarů.
míč na trávě
Částky této velikosti, obzvláště utrácené jednorázově, vyvolaly v Evropě četné diskuze mezi experty i fanoušky a vyvstaly otázky o etické stránce utrácení takto vysokých sum, přičemž se začalo hovořit o takzvané přestupové inflaci. Přestupové částky jsou od té doby považovány za nadhodnocené. PSG bylo již dříve obviněno ze strany Javiera Tebase, šéfa španělské La Ligy, z "finančního dopingu" kvůli podezření, že klub údajně záměrně strukturoval dohody s hráči za účelem obejít pravidla finančního fair play. V případě, že by bylo PSG obviněno, mohlo by nejen čelit těžkému finančnímu trestu, ale také by se pravděpodobně muselo vzdát své účasti v Lize mistrů, která má pro klub zásadní význam.