Posted in Nezařazené

Strašák jménem Alzheimer

Strašák jménem Alzheimer Posted on 16.2.2017

Stáří je součástí života. Mělo by se na něj pohlížet s respektem a se starými lidmi jedna ve velké úctě. Zažili si už svoje. Tento podzim života však přináší i jistá úskalí. Neschopnost se o sebe na 100% postarat. Na vině jsou často kloubní potíže, ochabnutí svalů, různé nemoci. Jednou z těch zákeřnou nemocí je také Alzheimerova choroba.

ruce

Smrtelná nemoc

Tato zákeřnost udělá z našich nejbližších cizí lidi. Nejhorší na tom je fakt, že se proti tomu nedá nic udělat. Doposud neexistuje lék a posledním stádiem je smrt. Statistiky uvádí, že po propuknutí nemoci je délka života osm let. Zdali je to moc či málo je subjektivní. Pro postihnutého asi málo, ale pro pečující osoby o něm ke konci už moc.

Jak je možné, že je člověk najednou z ničeho nic dementní? Na vině jsou úbytky acetylcholinu. Tato látka obsažená v mozku je potřebná pro vedení nervových vzruchů. Bez toho nemůžou buňky předávat informace a mozkové funkce a paměť uvadá. Dále tu jsou shluky bílkoviny betaaamyloidu. Ukládá se od startu Alzheimera mezi mozkové buňky a ty následně odumírají.

Příznaky

Kdy je čas navštívit lékaře? Nejlépe hned v začátku. Sami na sobě, lze poznat určité změny. Nepamatujeme si určitá data a věci a tak nějak cítíte, asi šestý smysl, že něco není v pořádku. Nevšimnete-li si vy, mělo by zasáhnout okolí. Pokud tedy i na někom jiném uvidíte, že si nedokáže vzpomenout, co měl dnes k obědu a kam si položil telefon, ale ví, co se stalo před třiceti lety, zapněte v hlavě kontrolku. Nemocní lidí často ani netuší co je za den. Pletou se jim jednotlivá slova. Zaměňují je. Navíc se mění i osobnost a chování daného člověka. Může začít být agresivní, nevrlý. Nic jej nebaví, nic se mu nechce. Milované koníčky ho už nezajímají a celé dny sedí a nepřítomně hledí. Takový člověk už potřebuje nad sebou dohled. Je nebezpečný sobě i svému okolí. Zapnutý hořák nebo zapomenutá hadice od vany na zemi v koupelně udělá dobrou paseku.

stařec

Je dobré při péči o takového člověka s někým spolupracovat. Pokud jde o vás samotné, myslete do budoucna. Co s vámi bude, až zapomenete. Zařiďte se podle toho a nechte na rodině a přátelích co nejméně starostí.