Víc než jen bitka

Víc než jen bitka Posted on 8.10.2016

Historie

Vystopovat, kde přesně ragby začalo, je dnes už prakticky nemožné. Hra ragby podobná se dlouho hrála v Anglii, kde také v roce 1871 vznikla první oficiální pravidla. V současné době se ragby hraje po celém světě, populární je například v Anglii, ve Francii nebo v Itálii. Ve Spojených státech se pak hraje jemu podobný americký fotbal. Nejlepším týmem světa jsou ale pravděpodobně novozélandští All Blacks, proslulí svým předzápasovým tancem, hakou.
ženské rugby 

Hřiště

Vzdálenost od jedné brankové čáry ke druhé je na ragbyovém hřišti nejčastěji sto metrů, šířka hřiště je pak metrů sedmdesát. Brankové čáry se táhnou přes celou šířku hřiště. Na konci každého hřiště je brána ve tvaru písmene H, s  břevnem usazeným tři metry vysoko. Kromě toho jsou na hřišti vyznačené ještě čáry ve vzdálenosti 10 a 22 metrů od středu. Dvaadvacetimetrová linie vymezuje pokutové území, desetimetrová pak začátek hry.
 rugbyový zápas

Hráči a hra

Typický ragbyový tým nastupuje s patnácti hráči a sedmi nebo osmi náhradníky. Osm z hráčů jsou útočníci, zbylých sedm pak obránci. Zápas řídí rozhodčí spolu se dvěma asistenty, a v ragby je na rozdíl od fotbalu povolen videorozhodčí. Hraje se dvakrát čtyřicet minut, během kterých je cílem dostat míč co nejvíce krát za soupeřovu gólovou čáru. Toho se dá dosáhnout buď položením pětky, tedy tak, že hráč doběhne/dopadne/doplachtí s míčem za čáru, nebo tak, že míč proletí horní polovinou branky. Položení míče je za pět bodů, plus po úspěšném položení má hráč nárok na volný kop na branku, za což jsou body dva. Pokud míč přeletí háčko v průběhu hry, jsou za to body tři. Nejdůležitějším pravidlem při hře je, že se hraje pouze do stran nebo dozadu, hráč nikdy nesmí míč hodit hráči před sebou. Míč se nosí a hází, ale je povoleno do něj i kopat.       
 

Je ragby opravdu tak brutální?

V ragby, stejně jako v příbuzném americkém fotbale, je povoleno hráče složit, ale jen tehdy, když má skládaný hráč míč. Složení hráče bez míče je faul. Útoky jsou navíc povoleny jen od ramen dolů, a zakázáno je kopání, podtrhávání a hody na zem.  Za chování proti pravidlům se udělují žluté a červené karty, žluté za menší prohřešky, červené pak za obzvláště hrubé nebo opakované fauly. Pověst brutálního sportu má ragby spíše neprávem kvůli tlačenicím a strkání, které provází úvodní rozehrávku, takzvaný mlýn. Fauly naopak nejsou zákeřnější nebo nebezpečnější než ve fotbale nebo v hokeji, spíše naopak.